Miniprojekty Krzysia evenBetterURL

evenBetterURL
Skryptozakładka evenBetterURL pozwala na uzyskanie linka do konkretnego miejsca na stronie internetowej. Jest to duże ułatwienie w sytuacji, kiedy chcemy podzielić się ze znajomymi konkretnymi treściami. Przykładowo evenBetterURL znajdzie zastosowanie przy forach internetowych, oszczędzając czas użytkownika, który dostanie linka do konkretnego miejsca w wątku, a przez to nie będzie musiał przeglądać całej strony, aby dotrzeć do interesujących go wypowiedzi. Zobacz jakie to proste!
Podziękowania dla osób, które pomogły mi przy stworzeniu tego narzędzia, a w szczególności M. za kawał dobrej roboty i cierpliwość.
Pytania i odpowiedzi
Jak zainstalować skryptozakładkę?
Przeciągnij niebieski guzik znajdujący się na górze strony do paska lub menu zakładek. Alternatywnie kliknij na niego prawym klawiszem i wybierz z menu dodanie do zakładek.
Jak skorzystać z evenBetterURL?
Po instalacji skryptozakładki należy uruchomić ją na danej stronie. Uruchomienie następuje przez kliknięcie na zakładkę. Po pojawieniu się symboli "#", klikamy na ten, który jest najbliżej miejsca, do którego chcemy uzyskać linka. W pasku adresu otrzymamy gotowy do skopiowania adres. Aby przywrócić stronę do poprzedniego wyglądu, należy ponownie uruchomić skryptozakładkę.
Przykład użycia EBUBrand Przykład użycia EBUBrand
Czy osoba, z którą chcę podzielić się linkiem, musi mieć zainstalowane evenBetterURL?
Nie, nie musi. Możesz dzielić się z każdym. Link będzie działał u każdego i w każdej nowoczesnej przeglądarce. Dzięki temu możesz dzielić się linkiem z gronem znajomych w serwisach społecznościowych. W najgorszym przypadku, np. przy bardzo starej przeglądarce, użytkownikowi dostanie ogólnego linka, nie do konkretnego miejsca.
Pojawiają się płotki, ale żaden w miejscu, które mnie interesuje.
Niestety nic nie da się zrobić. evenBetterURL wykorzystuje specyfikę stron internetowych i zależy to wyłącznie od autora danej strony oraz jego umiejętności tworzenia.
Nie widzę żadnych płotków. Jak żyć, jak sobie radzić?
Jest kilka rozwiązań. Jeśli korzystasz z bardzo starej przeglądarki, uaktualnij ją. Możliwe też, że strona jest nietypowo napisana i nic z tym nie da się zrobić - patrz punkt wyżej.
Jak wygląda działanie evenBetterURL od strony technicznej?
evenBetterURL wykorzystuje charakterystykę adresów URL i języka HTML. Istnieje możliwość tworzenia linków do konkretnego miejsca na stronie. Do oznaczania miejsc na stronie służy atrybut HTML id, a do odnoszenia się do tego korzysta się z tzw. location hash, czyli część adresu po znaku # (np. example.com/strona#srodek). Skryptozakładka wyszukuje wszystkie elementy z atrybutem id, a następnie tworzy elementy div ("pudełka" z płotkiem) na nowej warstwie w miejscu lewego, górnego rogu elementu. Takim sposobem sama strona powinna pozostać stosunkowo nietknięta.